Historische Vereniging Zwijndrecht

Pieter d'Hontfontein

Pieter d’Hont fontein

De Pieter d’Hont fontein is het iconische visitekaartje van Zwijndrecht. Deze fontein ligt aan een entree van Zwijndrecht. Hij draagt daarom in belangrijke mate bij aan de identiteit van Zwijndrecht.

Beeldhouwer Pieter d’Hont (1917–1997) maakte deze fontein in opdracht van de gemeente Zwijndrecht in de jaren 60 van de 20e eeuw. Burgemeester Slobbe dacht voor de beoogde locatie aan een levensgroot beeld dat zou contrasteren met de eentonige flats. D'Hont zag 'concurreren met flats' als onbegonnen werk. Hij bekeek de locatie en zag hier een prachtige kans om zijn lang gekoesterde droom uit te laten komen. Het maken van een fontein versiert met sculpturen. En zo geschiedde. Hij ging aan de slag en na zes jaar werk werd de fontein in 1967 officieel onthuld.

D’Hont had een uitgesproken visie op een menswaardige samenleving. Dat wilde hij ook laten zien in dit kunstwerk met de beeldengroep. De figuren in het kunstwerk staan voor: wetenschappen, kunsten, arbeid en geloof. In het midden op een zuil staan een moeder met kind, als symbool van leven.

 

 

Levenswerk

In deze fontein bracht d’Hont zijn fascinatie voor architectuur samen met zijn vakmanschap. Het is één van zijn hoogtepunten in een omvangrijk oeuvre. Mensen uit zijn omgeving waren een grote inspiratiebron voor deze fontein. Zijn moeder keert terug als het zittende vrouwenfiguur dat geloof symboliseert. Zijn vriend, een arts, vertegenwoordigt de wetenschap. Vrouw Silvie en zoon Sebastiaan vormen samen de centrale groep die de fontein bekroont.

D’Hont zei over de fontein: “Geloof me of niet, nadien heb ik nog talrijke keren voor het werk gestaan en kon ik me niet voorstellen dat ik die fontein en beelden heb gemaakt. Maar het is goed zo. Ik ben een gelukkig mens.”

Meer werk

Pieter d’Hont heeft vele mooie werken gemaakt. Vooral in Utrecht is veel werk van hem te vinden. Het was zijn thuis. Het beeldje van Anne Frank is een bekend voorbeeld. Ook het Edison beeldje, een sinds 1960 bestaande prestigieuze muziekprijs, is van zijn hand. In Zwijndrecht zijn er vijf kunstwerken van Pieter d’Hont terug te vinden:

  • Planten, Wieden, Oogsten (1960), Willem van Oranjelaan
  • Arbeid, Geloof, Kunst, Wetenschap, Leven (1967), fontein op de rotonde Koninginneweg
  • Gesprek (1966), Develpark
  • Bizon (1968), Zwanendrift
  • Jongen (of Sebastiaanmet hoed (1980), Maaspad. Deze is helaas ontvreemd

Restauratie

De fontein werd in 2024/2025 gerestaureerd met als doel deze weer in ere te herstellen. Hiervoor zijn alle beelden eind 2024 weggehaald. Daarna is er een bufferput geplaatst en zijn de drie bassins hersteld. De buitenste twee bassins zijn gemetseld met de oorspronkelijke stenen van muschelkalk. Ook is de fontein weer waterdicht gemaakt. In de zomer van 2025 werden de beelden weer op de fontein geplaatst. 

Wethouder Jacqueline van Dongen (kunst en cultuur) opende de fontein weer op 13 september 2025. De familie van Pieter d’Hont, waaronder zijn zoon Sebastiaan, waren hierbij aanwezig.

Openingstijden

Woensdag en zaterdag
10.00 uur - 16.00 uur

Zondag
14:00 uur - 17:00 uur

Buiten deze tijden alleen op afspraak

Bezoekadres

De Vergulde Swaen


Rotterdamseweg 53-55
3332 AC Zwijndrecht


Google Maps

Contact

E-mail
Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken.

Telefoon
(078) 612 5681

Alleen tijdens openingsuren